Chřipka.cz - odpovědi na vaše dotazy

Ptáte se nás do redakce na různé otázky v souvislosti s aktuálním výskytem ptačí chřipky na Orlickoústecku a Břeclavsku. Evidujeme dotazy jako například: "Dnes ráno jsem šel do práce a na cestě kde nejezděj auta jsem našel uhynulého holuba bez známek násilí. Mám to nahlásit a jestli ano kam?" nebo "Na své cestě do práce (jezdím na kole) jsem dnes "potkal" dva mrtvé ptáky, kosa a špačka. Oba byli na silnici, takže je pravděpodobné, že je srazilo auto (i když jeden z nich byl před vjezdem do podzemních garáží). Rád bych věděl, jestli si všímat takovýchto případů, nebo na ně nedbat."

Kapacita tohoto serveru není nastavena na takový nápor dotazů. Rádi Vám však vyhovíme a Vaše dotazy se pokusíme zodpovědět v rámci poradny spřáteleného projektu Chřipka a její léčba.

Své dotazy adresujte prosím přímo lékařům a odborníkům:
Poradna stránek "Chřipka a její léčba".


Novinky
Rychlý test na detekci chřipky – přínosný u dětí?
(08.02.2007)
Míra prevalence chřipky v dané lokalitě ovlivňuje, jak přínosný bude rychlý test na detekci chřipky v dětské populaci. Efektivita testu klesá, je-li prevalence v populaci nižší než 10 procent. Vyplývá to z výsledků studie, která byla publikována v lednovém vydání časopisu Pediatrics.
Mutace viru ptačí chřipky
(23.01.2007)
U dvou nakažených lidí v Egyptě byla objevena varianta viru H5N1, která může mít menší citlivost na antivirotickou léčbu. Tato informace se objevila v prohlášení Světové zdravotnické organizace (Word Health Organization - WHO) ze čtvrtka 18. 1. 2007. Odborníci z WHO přitom ujišťují veřejnost, že není třeba obávat se pandemie.
Pandemie z roku 1918 by i dnes zahubila miliony lidí
(08.01.2007)
Šedesát dva milionů mrtvých lidí. Tak dramatické jsou vědci odhadované následky epidemie, kterou by způsobil pandemický virus chřipky z roku 1918, kdyby se býval vyskytl v roce 2004. Devadesát šest procent úmrtí by přitom pravděpodobně nastalo v chudých zemích, ve kterých je financování zdravotnictví napjaté již za stávajících podmínek.
Chřipkovou epidemii lze hodnotit jako celoplošnou
(03.02.2007)
Podle předběžných údajů o výskytu ARI ze všech okresů ČR došlo v 5. týdnu 2007 k dalšímu nárůstu počtu hlášených případů akutních respiračních onemocnění včetně chřipky o 4%, celková nemocnost v ČR dosahuje 2322 případů na 100 000 obyvatel.
Nová oběť ptačí chřipky
(17.01.2007)
V Egyptě zemřela v pondělí 25. prosince patnáctiletá dívka na ptačí chřipku. Ve svém prohlášení to uvedlo egyptské ministerstvo zdravotnictví. Její smrt zvyšuje celkový počet obětí ptačí chřipky v Egyptě na současných devět. Od února 2006, kdy se poprvé virus H5N1 v Egyptě objevil, jde o sedmnáctý případ nakažení člověka.
V Egyptě 10. oběť PHC
(27.12.2006)
Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes oznámila desátý případ úmrtí člověka na nákazu ptačí chřipky v Egyptě. Šestadvacetiletý muž byl příbuzný dvou žen, jež stejné nemoci podlehly před několika dny. Podle agentury Reuters, která se odvolává na prohlášení regionálního poradce WHO Hasana Bušry, byl obětí dělník z cihelny Rida Faríd Abdal Halím. Pocházel z provincie Gharbíja, která leží severně od Káhiry v deltě řeky Nilu.


Zpravodajství
Testy potvrdily H5N1
(12.07.2007)
Testy prokázaly další výskyt nebezpečného viru ptačí chřipky H5N1 v Česku. Veterináři virus, který je přenositelný na člověka a může pro něj být smrtelný, zjistili na farmě v Netřebech u Českých Heřmanic i v hospodářství u obce Kosořín. Obě místa se nachází nedaleko ohniska předchozí nákazy. ČTK to řekl mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Likvidace velkochovů začne ve čtvrtek ráno. Celkem jde zhruba o 70.000 kusů drůbeže.
Testy zatím další ptačí chřipku v okolí Nořína neprokázaly
(29.06.2007)
Nořín (Orlickoústecko) - Výsledky testů na ptačí chřipku v drůbežích farmách v okolí Nořína na Orlickoústecku jsou zhruba v polovině. Testy zatím ukázaly, že chovy nejsou nakažené ptačí chřipkou, řekl dnes ČTK Radek Axmann z Krajské veterinární správy.
Ministr přikoupí tamiflu, lidé se ale ptačí chřipky nebojí
(29.06.2007)

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek plánuje, že v souladu s evropskými doporučeními zásoby zvýší zásoby Tamiflu. Tak, aby v případě epidemie stačily pro dvacet procent obyvatel. Antivirotikum Tamiflu se v lékárnách dostane pouze na lékařský předpis. Pacienti doplácí za jedno balení 375 korun.

Labuť v Lednici uhynula na nebezpečný virus H5N1
(28.06.2007)
Brno - Labuť, která byla nalezena v Lednici na Břeclavsku, uhynula na nebezpečný virus H5N1. Novinářům to dnes řekl ředitel Krajské veterinární správy v Brně Jaroslav Salava. Veterináři vymezili dvě pásma o poloměru jednoho kilometru okolo místa nálezu a v okolí ostatních lednických rybníků, kde budou platit ochranná opatření.
Zpravodaj
Chcete dostávat nové informace?
Vložte svůj e-mail.


EXTRA ZPRÁVY
U Lékaře - nové stránky

Nové internetové stránky
U lékaře, které by neměly uniknout Vaší pozornosti.

Spolupracujeme:
Anketa
Rozumíte ptačí chřipce díky těmto stránkám?
Ano.
Ne.

Poslední diskuze
Partneři projektu: MEDUKA MeDitorial + ČTK
WebArchiv - archiv českého webu