Chřipka.cz - odpovědi na vaše dotazy

Ptáte se nás do redakce na různé otázky v souvislosti s aktuálním výskytem ptačí chřipky na Orlickoústecku a Břeclavsku. Evidujeme dotazy jako například: "Dnes ráno jsem šel do práce a na cestě kde nejezděj auta jsem našel uhynulého holuba bez známek násilí. Mám to nahlásit a jestli ano kam?" nebo "Na své cestě do práce (jezdím na kole) jsem dnes "potkal" dva mrtvé ptáky, kosa a špačka. Oba byli na silnici, takže je pravděpodobné, že je srazilo auto (i když jeden z nich byl před vjezdem do podzemních garáží). Rád bych věděl, jestli si všímat takovýchto případů, nebo na ně nedbat."

Kapacita tohoto serveru není nastavena na takový nápor dotazů. Rádi Vám však vyhovíme a Vaše dotazy se pokusíme zodpovědět v rámci poradny spřáteleného projektu Chřipka a její léčba.

Své dotazy adresujte prosím přímo lékařům a odborníkům:
Poradna stránek "Chřipka a její léčba".


Novinky

Novinky z pondělní konference WHO o ptačí chřipce

(08.11.2005)

Lee Jong-Wok, generální ředitel WHO, řekl více než šesti stům účastníků pondělní konference, konané v sídle organizace v Ženevě, že velikost utrpení způsobeného příští pandemií lidské chřipky bude nezměrná, nebude-li na ni svět připraven.

Milan Brahmbhatt, zkušený ekonom ze Světové banky, řekl na této první velké mezinárodní koordinační konferenci týkající se ptačí chřipky, že pokud by měl být finanční dopad případné epidemie posuzován podle případu SARS, znamenalo by to možný pokles celosvětového hrubého produktu o 2% či více. To znamená ztrátu 800 milionů dolarů v průběhu jednoho roku.

„Sledujeme neúprosné tempo šíření ptačí chřipky mezi stěhovavými ptáky a domácí drůbeží,“ řekl Lee Jong-Wok mimo jiné. Mnohokrát zdůraznil, že se virus zatím ještě nestal kmenem lidské chřipky. Většina z 62 úmrtí byla spojena s úzkým kontaktem s nakaženými ptáky. „Přesto jsou jasné známky toho, že k mutaci brzy dojde,“ poznamenal, upozorniv na to, že to byl mutovaný ptačí virus, který v roce 1918 během pandemie zabil 40 milionů lidí. Pro představu uvedl, že vysoce virulentní kmen H5N1, který byl z ptáků poprvé izolován roku 1996 v Asii a lidi poprvé nakazil o rok později, již zabíjí ptáky v 15 zemích Evropy a Asie.

Zdroj: AP
Přidat názorArchiv

Zpravodaj
Chcete dostávat nové informace?
Vložte svůj e-mail.


EXTRA ZPRÁVY
U Lékaře - nové stránky

Nové internetové stránky
U lékaře, které by neměly uniknout Vaší pozornosti.

Spolupracujeme:
Anketa
Rozumíte ptačí chřipce díky těmto stránkám?
Ano.
Ne.

Poslední diskuze
Partneři projektu: MEDUKA MeDitorial + ČTK
WebArchiv - archiv českého webu