Chřipka.cz - odpovědi na vaše dotazy

Ptáte se nás do redakce na různé otázky v souvislosti s aktuálním výskytem ptačí chřipky na Orlickoústecku a Břeclavsku. Evidujeme dotazy jako například: "Dnes ráno jsem šel do práce a na cestě kde nejezděj auta jsem našel uhynulého holuba bez známek násilí. Mám to nahlásit a jestli ano kam?" nebo "Na své cestě do práce (jezdím na kole) jsem dnes "potkal" dva mrtvé ptáky, kosa a špačka. Oba byli na silnici, takže je pravděpodobné, že je srazilo auto (i když jeden z nich byl před vjezdem do podzemních garáží). Rád bych věděl, jestli si všímat takovýchto případů, nebo na ně nedbat."

Kapacita tohoto serveru není nastavena na takový nápor dotazů. Rádi Vám však vyhovíme a Vaše dotazy se pokusíme zodpovědět v rámci poradny spřáteleného projektu Chřipka a její léčba.

Své dotazy adresujte prosím přímo lékařům a odborníkům:
Poradna stránek "Chřipka a její léčba".


Novinky

Otázky a odpovědi Vladimíra Polaneckého, hlavního pražského hygienika

(10.11.2005)

Jaký negativní dopad na chování občanů ČR má mediální kampaň kolem ptačí chřipky?
Bohužel došlo k hysterické reakci veřejnosti, jejímž výsledkem bylo vykoupení antivirotika Tamiflu v běžném prodeji a vykoupení zásob sezónních chřipkových vakcín. První je zcela zbytečná záležitost, to druhé je pozitivní, protože na rozdíl od minulých let, kdy jsme přemlouvali občany k očkování, snad dojde po dodání vakcíny v příštím týdnu, k proočkování obyvatel v ČR. Vše zlé je pro něco dobré.

Kde se mohou občané dozvědět oficiální informace o problému ptačí chřipky?
Na našich webových stránkách, na stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR a Státního zdravotního ústavu.

Jaká preventivní opatření proti ptačí chřipce byste doporučil občanům?
Proti ptačí chřipce přijímá opatření Státní veterinární správa ČR. Pro občany, protože žádná epidemie či pandemie ptačí chřipky není, žádná.

Jaká je dostatečná ochrana v případě, že by vypukla pandemie jakékoliv, nejen ptačí chřipky?
Pro tuto situaci existuje Národní pandemický plán, kdy by řídící skupina dávkovala příslušná opatření ať preventivní, či represivní, podle situace, která by nastala. Občané by byli dostatečně informováni.

Jak se ČR připravuje na možnou pandemii?
ČR má vypracovaný pandemický plán jako jedna z prvních zemích EU, NPP je k dispozici i na internetových stránkách Světové zdravotnické organizace jako vzorný.

Co by se stalo, kdyby se v ČR mezi ptactvem objevila ptačí chřipka? Jak by museli zareagovat nejen velkochovatelé drůbeže?
Velkochovatelé drůbeže i ostatní chovatelé by se podřídili opatřením Státní veterinární správy ČR, případně opatřením podle Národního pandemického plánu ČR, pokud jde o lidi.

Má očkování proti běžné chřipce nějaký vliv na to, zda se bude ptačí chřipka šířit dále? Jak ochrání očkování jednotlivce?
Běžné očkování proti sezónní chřipce nemá vliv na šíření ptačí chřipky, má vliv pouze na sezónní chřipku. Pandemická vakcína, protože nevíme, jaký kmen viru, či ptačí, či jiný, není zatím nikde vyrobena.

Komu byste dnes doporučil očkování proti běžné chřipce?
Všem osobám nad 65 let a lidem s chronickým onemocněním srdce a krevního oběhu, plic, nemocným cukrovkou a pacientům, kteří mají nemocné ledviny.

Jaký má konkrétně Praha pandemický pán v případě, že by nákaza začala šířit v hlavním městě? Jsou plány ostatních měst obdobné?
Praha má specifický pandemický plán krajský, který je v souladu s krizovým plánem města, resp. obsahuje části potřebné pro zajištění osob pro nezbytné služby, zajištění nemocných a další činnosti včetně zákazu provozu v některých institucích, především v kulturních a školských.

Kolik vakcín a kdy k nám do ČR dorazí? Kde si je budou moci lidé vyzvednout? Existují nějaké pořadníky?
Vakcína by měla být k dispozici tento nebo příští týden, bude rovněž dále na předpis lékaře. Zda existují pořadníky mi není známo.

Jsou všechny protichřipkové vakcíny na lékařský předpis?
Ano.

Jaké je reálné riziko pandemie ptačí chřipky?
Nelze odhadnout. Odhady odborníků se zatím pohybují mezi 1 – 5 procenty.

Jak se mají nyní zachovat domácí chovatelé drůbeže? Mají přijmout nějaké opatření?
Mají dodržovat platná opatření Státní veterinární správy (přesuny, výstavy, apod.)

Naše čtenáře by například zajímalo, jak se mají chovat lidé, kteří denně přichází do styku s povrchy či předměty kontaminovanými ptačím trusem, například technici mobilních operátorů? Co byste jim doporučil jako adekvátní ochranné a dezinfekční prostředky?
Při kontaktu s trusem jakéhokoliv zvířete jsou nezbytné rukavice, při práci nekouřit a mýt si ruce před konzumací jakéhokoliv jídla.

Jaké desinfekční prostředky jsou účinné proti virům, tedy i proti viru ptačí chřipky?
Všechny dezinfekční prostředky, které mají protivirový účinek, jsou účinné proti virům, je to na etiketě pokaždé značeno. To znamená alkoholové preparáty, kyseliny a další.

Může být ptačím trusem kontaminovaná voda zdrojem nákazy ptačí chřipkou?
Neošetřená voda, tj. užitková voda pro drůbež, ano.

Jsou potraviny, které jsou vyráběné z drůbežího masa, bezpečné? Jde zejména o produkty výrobců fastfood, baget apod.
Všechny potraviny, které procházejí tepelnou úpravou, jsou bezpečné, jde-li o teplotu alespoň 70°C po dobu 10 minut. Platí to i pro salmonelózu a kampylobakteriózu.

Děkuji za rozhovor.

Přidat názorArchiv

Zpravodaj
Chcete dostávat nové informace?
Vložte svůj e-mail.


EXTRA ZPRÁVY
U Lékaře - nové stránky

Nové internetové stránky
U lékaře, které by neměly uniknout Vaší pozornosti.

Spolupracujeme:
Anketa
Rozumíte ptačí chřipce díky těmto stránkám?
Ano.
Ne.

Poslední diskuze
Partneři projektu: MEDUKA MeDitorial + ČTK
WebArchiv - archiv českého webu