Chřipka.cz - odpovědi na vaše dotazy

Ptáte se nás do redakce na různé otázky v souvislosti s aktuálním výskytem ptačí chřipky na Orlickoústecku a Břeclavsku. Evidujeme dotazy jako například: "Dnes ráno jsem šel do práce a na cestě kde nejezděj auta jsem našel uhynulého holuba bez známek násilí. Mám to nahlásit a jestli ano kam?" nebo "Na své cestě do práce (jezdím na kole) jsem dnes "potkal" dva mrtvé ptáky, kosa a špačka. Oba byli na silnici, takže je pravděpodobné, že je srazilo auto (i když jeden z nich byl před vjezdem do podzemních garáží). Rád bych věděl, jestli si všímat takovýchto případů, nebo na ně nedbat."

Kapacita tohoto serveru není nastavena na takový nápor dotazů. Rádi Vám však vyhovíme a Vaše dotazy se pokusíme zodpovědět v rámci poradny spřáteleného projektu Chřipka a její léčba.

Své dotazy adresujte prosím přímo lékařům a odborníkům:
Poradna stránek "Chřipka a její léčba".


Novinky

Zeptali jsme se na Tamiflu doktora Jiřího Pešiny z firmy Roche

(30.11.2005)

Můžete popsat Tamiflu? Komu je určen, kdy se užívá a jak dlouho?
Antivirotikum Tamiflu svým mechanizmem účinkuje jak proti klasické sezónní, tak proti ptačí chřipce způsobené virem H5N1 a lze jej užívat jak k léčbě, tak k prevenci chřipky. Lék je vázán na lékařský předpis, který může vypsat jakýkoliv ošetřující lékař. Může se používat u dospělých a dětí starších jednoho roku, u kterých se projeví příznaky typické pro chřipku v době jejího výskytu v okolní populaci. Účinnost byla prokázána v případě, že léčba byla zahájena co nejdříve během dvou dnů po nástupu příznaků chřipky.
Preventivní užívání Tamiflu je vhodné u dospělých a mladistvých ve věku 13 let a starších po kontaktu s klinicky diagnostikovaným případem infekce chřipky v době, kdy je virus chřipky přítomen v populaci. Tamiflu není náhradou vakcinace proti chřipce. Ochrana proti chřipce při užití Tamiflu trvá pouze po dobu jeho podávání. Přípravek by měl být užíván pro léčbu a prevenci chřipky pouze v případě, když spolehlivé epidemiologické informace naznačují přítomnost viru v populaci.

Jak dlouho balení Tamiflu vydrží?
Lék má dobu použitelnosti pět let, a proto nové balení vydrží minimálně čtyři další chřipkové sezóny.

Jaká je cena jednoho balení?
V jednom balení je deset tobolek a cena je 997,-Kč.

Je Tamiflu jediným antivirotikem, které firma Roche vyrábí? Plánujete vývoj dalšího léku?
Hovoříme-li o chřipce, pak je Tamiflu jediným vhodným antivirotikem, které firma Roche vyrábí. O plánech na výrobu dalšího léku proti chřipce nic nevím. Jinak obecně v oblasti virologie má firma Roche preparáty pro léčbu virových hepatitid C a B a přípravky pro léčbu pacientů nakažených infekcí HIV.

Objevila se informace v renomovaném vědeckém časopise Nature, že Tamiflu byl neúčinný v léčbě vietnamské dívky. Je to pravda?
Případ vietnamské pacientky byl popsán v únoru letošního roku. Ukázalo se, že pacientka byla léčena nesprávně. Ve chvíli, kdy už měla chřipkové příznaky, horečku a kašel, tak začala dostávat Tamiflu v preventivní dávce, tj. 1x denně 75 mg, což byla chyba. Pacientka byla zkrátka poddávkována. Po zvýšení dávky, která se k léčbě běžně používá, už v odebraných vzorcích nebyl zachycen žádný virus. Pacientka byla jako vyléčená propuštěna z nemocnice domů.
Na tomto příkladu je patrné, jak důležité je s léčbou neotálet, léčit ve správném režimu dávkování a odlišovat prevenci od léčby. Stále není jisté, jak se dívka nakazila, protože nikdo neprokázal, zda nebyla infikovaná už před kontaktem se svým bratrem. Je potřeba zdůraznit, že léčba přípravkem Tamiflu by měla být zahájena do 48 hodin po nástupu příznaků.

Kolik kusů balení Tamiflu má v současné chvíli ČR k dispozici? Vzhledem k tomu, že v lékárnách není k dostání, kdo tyto zásoby obhospodařuje?
Tato otázka by měla směřovat spíše na hlavního hygienika MUDr. Michaela Víta. Ministerstvo zdravotnictví má ve svých skladech 600 tisíc dávek léku Tamilfu a předjednán je nákup dalších zhruba 600 tisíc dávek s tím, že dodávka bude uskutečněna v průběhu roku 2006. Podle pandemického plánu stát plánuje, že by léky Tamiflu dostali zejména nejvíce zdravotně ohrožené skupiny obyvatel a také zaměstnanci oborů klíčových a nezbytných pro chod státu (zdravotníci, policisté, hasiči,pracovníci dopravy…). Celkem se jedná asi o 1,7 milionu občanů

Kolik balení a kdy bude uvolněno do oběhu? Bude lék dostupný na předpis v lékárnách, nebo jej budou moci rozdávat pouze lékaři? Dostane se ke všem zájemcům?
V tuto chvíli mohu pouze potvrdit, že další balení léku Tamiflu jsou objednána a dorazí do České republiky. Prioritou je, aby bylo dostatek přípravku Tamiflu pro lidi, kteří ho budou potřebovat na začátku chřipkového období. Tamiflu je léčivý přípravek vázaný na lékařský předpis a pacient s receptem si může lék následně zakoupit v lékárně.

Má vůbec smysl, aby si Tamfilu kupoval zdravý člověk pouze z preventivních důvodů? Komu byste lék především doporučil?
Odpověď na tuto otázku vidím ve dvou rovinách. Zaprvé je to panika v souvislosti s hrozbou pandemie v důsledku šíření ptačí chřipky. Termín vypuknutí pandemie chřipky nelze předem přesně určit. Experti se shodují, že pandemie nastane v nejbližších letech. Není však jisté zda pandemie vypukne letos. Za posledních sto let zažil svět tři chřipkové pandemie, z nichž nejničivější byla vlna španělské chřipky v letech 1918-1919. Vyžádala si dvacet milionů životů, tedy dvakrát více obětí než tehdy právě skončená první světová válka. K pandemiím chřipky dochází průměrně jednou za 27 let. Poslední z nich však prošla světem už před 37 lety, v roce 1968. Z toho lze usuzovat, že další ničivá vlna čeká za rohem. Tamiflu by mělo být v létě k dostání bez problémů a lidé se tak mohou vyhnout panice a opětovnému nedostatku.
Zadruhé by měl být Tamifllu užíván pro léčbu a prevenci chřipky pouze v případě, když spolehlivé epidemiologické informace naznačují přítomnost chřipkového viru v populaci. Je-li období chřipkové epidemie a člověk začne pociťovat první příznaky chřipky, tak by měl přípravek začít užívat co nejdříve, protože brání množení viru v organizmu. Včasné zahájení léčby je proto velmi podstatné. Aby byl Tamiflu účinný, musí být léčba zahájena během dvou dnů po nástupu příznaků. Z tohoto důvodu je prakticky nezbytné mít přípravek ihned k dispozici.

Bude se v ČR zvyšovat výrobní kapacita Roche? Nebo byla přesunuta v rámci poskytnutí licence společnosti Zentiva? Jste schopni vyrábět Tamiflu dostatečně rychle?
Tamiflu se v ČR nevyrábí. Výroba probíhá ve Švýcarsku. Výrobní kapacity se neustále zvyšují, za poslední tři roky se výroba zvýšila desetinásobně a v roce 2007 by měla roční produkce léku dosáhnout 300 miliónů balení. Kromě toho se na firmu Roche obrátilo více než 200 žadatelů o spolupráci při výrobě léku tak, aby jej bylo dostatek v případě vypuknutí chřipkové pandemie. Naši odborníci zahájili rozhovory s osmi společnostmi, jedná se o velké výrobce generických léků a velké farmaceutické společnosti. Cílem je vybrat možné partnery pro detailní jednání. Výběrovými kritérii jsou kvalita, technické schopnosti, kapacita a rychlost zahájení výroby.

Veřejnost i novináři se často domnívají, že se jedná o silnou farmaceutickou lobby, která situaci kolem ptačí chřipky využívá k zvýšení vlastních zisků. Můžete se k tomu za Roche vyjádřit?
Tomuto tvrzení se musím smát, protože farmaceutičtí lobbyisté by v takovém případě museli sedět v České televizi, deníku MF Dnes, ČTK a v řadě dalších médií. Tak tomu pochopitelně není. Mediální vlna zájmu o ptačí chřipku se na celém světě zvedla začátkem října, kdy Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala zprávu, že v důsledku pandemie ptačí chřipky může celosvětově zemřít až 150 miliónů lidí. Odhady případných obětí WHO v zápětí upravila a výrazně snížila, ovšem média se již problematice věnovala naplno a pochopitelně došlo i na možnosti prevence a léčby ptačí chřipky. Tímto způsobem se dostal do popředí zájmu i lék Tamiflu a firma Roche jako jeho výrobce.

Můžete nějak komentovat dva případy úmrtí v Japonsku v souvislosti s použitím Tamiflu? Má Tamiflu skutečně vedlejší účinky na psychiku toho, kdo jej užívá?
Dosud nikdy nebyl prokázán žádný vztah mezi užíváním Tamiflu a psychiatrickými symptomy jako jsou halucinace nebo abnormální chování. Zhodnotit psychiatrické příhody v době léčby přípravkem Tamiflu je obtížné i z toho důvodu, že pacient velmi často současně užívá i jiné léky. Pacient s chřipkou a vysokou horečkou může vykazovat některé psychiatrické příznaky. Toto platí zejména pro děti a starší pacienty.
V této souvislosti si dovoluji připomenou několik skutečností. Zaprvé v Japonsku je lék Tamiflu celosvětově nejvíce používán, v chřipkové sezóně 2004/2005 tam onemocnělo kolem 16 miliónů lidí a Roche odhaduje, že přípravkem Tamiflu bylo léčeno 6 miliónů Japonců. Zadruhé Japonsko patří mezi země s největším počtem sebevražd Konečně zatřetí nebyly vedlejší účinky léku na psychiku nikdy prokázány. V souhrnu údajů o přípravku (SPC), který je platný pro Českou republiku i ostatní státy EU se píše, že žádné ovlivnění schopnosti řídit nebo obsluhovat stroje přípravkem Tamiflu není známo.

Děkuji za rozhovor.
Přidat názorArchiv

Zpravodaj
Chcete dostávat nové informace?
Vložte svůj e-mail.


EXTRA ZPRÁVY
U Lékaře - nové stránky

Nové internetové stránky
U lékaře, které by neměly uniknout Vaší pozornosti.

Spolupracujeme:
Anketa
Rozumíte ptačí chřipce díky těmto stránkám?
Ano.
Ne.

Poslední diskuze
Partneři projektu: MEDUKA MeDitorial + ČTK
WebArchiv - archiv českého webu