Chřipka.cz - odpovědi na vaše dotazy

Ptáte se nás do redakce na různé otázky v souvislosti s aktuálním výskytem ptačí chřipky na Orlickoústecku a Břeclavsku. Evidujeme dotazy jako například: "Dnes ráno jsem šel do práce a na cestě kde nejezděj auta jsem našel uhynulého holuba bez známek násilí. Mám to nahlásit a jestli ano kam?" nebo "Na své cestě do práce (jezdím na kole) jsem dnes "potkal" dva mrtvé ptáky, kosa a špačka. Oba byli na silnici, takže je pravděpodobné, že je srazilo auto (i když jeden z nich byl před vjezdem do podzemních garáží). Rád bych věděl, jestli si všímat takovýchto případů, nebo na ně nedbat."

Kapacita tohoto serveru není nastavena na takový nápor dotazů. Rádi Vám však vyhovíme a Vaše dotazy se pokusíme zodpovědět v rámci poradny spřáteleného projektu Chřipka a její léčba.

Své dotazy adresujte prosím přímo lékařům a odborníkům:
Poradna stránek "Chřipka a její léčba".


Novinky

Vakcína proti ptačí chřipce

(12.12.2005)

"Vědci si nejsou jistí, zda bude očkování fungovat, ale je to to jediné, co proti pandemii máme."

V utajených skladech po celých Spojených státech jsou uschovány zásobníky s vakcínou, v níž vkládají úředníci ministerstva zdravotnictví nemalou naději, že by mohla odvrátit pandemii vražedné chřipky.

Americké ministerstvo zdravotnictví, které se zaštiťuje národní bezpečností, nechce sdělit, kde jsou vakcíny uskladněné. Minulý týden nicméně Národní institut zdraví prohlásil, že do února bude k dispozici necelých 8 milionů dávek očkovací látky proti kmeni chřipky H5N1. Protože k efektivnímu očkování se užívají dvě dávky s měsíčním odstupem, znamená to ochranu pro skoro 4 miliony Američanů.

Tyto skladované očkovací látky jsou prvním krokem ke splnění plánu prezidenta Bushe získat dostatek dávek k vakcinaci minimálně 20 miliónů Američanů. Od září podepsalo ministerstvo zdravotnictví v USA smlouvy v celkové ceně přesahující 160 miliónů dolarů s obřími výrobci vakcín jako jsou např. Sanofi Pasteur či Chiron.

Experimentální vakcína proti chřipkovému viru kmene H5N1 byla vyvinuta Robertem Websterem z fakultní nemocnice St. Jude's v Tennessee. Tento výzkumník strávil více než 50 let pokusy přelstít viry chřipky. Vytvořit tuto konkrétní očkovací látku bylo ovšem velmi obtížné, protože její příprava - ostatně jako u všech vakcín proti chřipce - vyžaduje, aby byl virus pěstován ve slepičích vejcích. Kmen H5N1 byl ovšem pro vejce smrtelný.

Aby obešel tuto překážku, musel Webster se svými kolegy použít postupu nazývaného "reverzní genetika". Vyjmuli pouze tu část genu, která virus dělala tak nebezpečným, a zbytek nechali netknutý. Získaný virus už nebyl zdaleka tak smrtící, ale v klinických testech prokázal, že je stále schopen stimulovat systém obrany organismu k silné odpovědi proti původnímu, neupravenému kmeni.

Nezodpovězenou otázkou ovšem zůstává, zda bude vakcína vyvinutá za pomoci upraveného viru účinná proti původnímu kmeni. Webster k tomu poznamenal: "Myslím, že vakcína bude poskytovat alespoň částečnou ochranu. Pravděpodobně očkovaného ochrání před smrtí. Onemocní velmi těžce, ale nezemře."

Vakcína je určena proti viru kmene H5N1, který je právě v oběhu v Asii, kde ničí chovy drůbeže, avšak mezi lidmi navzájem a dokonce i z ptáků na lidi se šíří velmi nesnadno. Pro splnění definice pandemického kmene je nutné, aby virus prošel mutací umožnující snadný přenos z člověka na člověka.

Webster poukazuje na to, že se chřipkový kmen H5N1 zatím nikdy nevyskytl u lidí, což znamená, že proti němu nemá nikdo přirozenou odolnost. Na rozdíl od částečné odolnosti, kterou mají lidé proti meziročně málo pozměněným chřipkovým virům, které se objevují rok co rok. Protože lidem chybí tato přirozená odolnost, bude i částečně účinná vakcína schopna zachránit milióny životů.

Dokonce i pokud by byla vakcína úplně účinná, bude dostupná teprve až po schválení amerického úřadu pro kontrolu léčiv (FDA). A i potom bude podle současných objednávek v Americe dostatek vakcín na očkování jen jednoho člověka ze 14ti. Nedostatek vakcín vedl vládní úředníky k vypracování plánu stanovujícího, kdo má být očkován přednostně.

Podle amerického pandemického plánu budou nejprve na řadě zdravotníci a osoby související s výrobou vakcín. Skupiny lidí s vysokou pravděpodobností komplikovaného průběhu, jako jsou lidé s věkem nad 65 let či děti mladší půl roku, budou očkovány hned vzápětí. Nadto je z prvních 8 miliónů dávek rezervováno hned 2,2 miliónů pro armádu.

Vědci pracují na způsobu, jak zvýšit počet dávek - například testují roztoky, které by mohli učinit menší dávku více účinnou. Mnoho společností také pracuje na technologií, která by k výrobě očkovací látky nepotřebovala slepičí vejce a byla tudíž schopná vyrábět vakcínu mnohem rychleji, než je současných čtyři až šest měsíců. Ale prozatím se Američané musí spolehnout jen na slepičí vejce a látku, která může, ale nemusí fungovat.

"V současné době zabíjí drůbež kmen H5N1 a to je předpoklad, na němž právě teď stavíme naši budoucnost," říká bývalý americký ministr zdravotnictví Tommy Thompson, který v současnosti pracuje pro soukromé společnosti jako konzultant v záležitostech zdravotní péče. "Chci říct, že to je k zbláznění."

zdroj: CNN
Přidat názorArchiv

Zpravodaj
Chcete dostávat nové informace?
Vložte svůj e-mail.


EXTRA ZPRÁVY
U Lékaře - nové stránky

Nové internetové stránky
U lékaře, které by neměly uniknout Vaší pozornosti.

Spolupracujeme:
Anketa
Rozumíte ptačí chřipce díky těmto stránkám?
Ano.
Ne.

Poslední diskuze
Partneři projektu: MEDUKA MeDitorial + ČTK
WebArchiv - archiv českého webu