Chřipka.cz - odpovědi na vaše dotazy

Ptáte se nás do redakce na různé otázky v souvislosti s aktuálním výskytem ptačí chřipky na Orlickoústecku a Břeclavsku. Evidujeme dotazy jako například: "Dnes ráno jsem šel do práce a na cestě kde nejezděj auta jsem našel uhynulého holuba bez známek násilí. Mám to nahlásit a jestli ano kam?" nebo "Na své cestě do práce (jezdím na kole) jsem dnes "potkal" dva mrtvé ptáky, kosa a špačka. Oba byli na silnici, takže je pravděpodobné, že je srazilo auto (i když jeden z nich byl před vjezdem do podzemních garáží). Rád bych věděl, jestli si všímat takovýchto případů, nebo na ně nedbat."

Kapacita tohoto serveru není nastavena na takový nápor dotazů. Rádi Vám však vyhovíme a Vaše dotazy se pokusíme zodpovědět v rámci poradny spřáteleného projektu Chřipka a její léčba.

Své dotazy adresujte prosím přímo lékařům a odborníkům:
Poradna stránek "Chřipka a její léčba".


Novinky

Výskyt nákazy virem ptačí chřipky ve východním Turecku

(06.01.2006)

Dne 6.1.2006 v časných ranních hodinách oznámily světové agentury úmrtí dalšího člověka nakaženého virem H5N1, tedy virem ptačí chřipky. Stalo se tak ve východním Turecku. Toto úmrtí je v dané, České republice pořád ještě dosti vzdálené lokalitě třetím případem a je také třetím případem úmrtí na nákazu mimo dosavadní teritorium působnosti tohoto viru, tedy jižní a jihovýchodní Asii.

Jakýkoliv výskyt nákazy člověka tímto virem je světovými odbornými i exekutivními autoritami, včetně EU a WHO, pečlivě zkoumán, aby byl zjištěn především původ nákazy. Zatím se v žádném případě nákazy tímto virem nejednalo o přenos z člověka na člověka. Primárním nositelem bylo vždy domácí ptactvo a důvodem přenosu blízké soužití virem napadených lidí s těmito zvířaty za současného nerespektování u nás obvyklých hygienických norem.

Občanům České republiky nehrozí žádné bezprostřední nebezpečí, státní orgány v současnosti nepočítají s žádnými vyjímečnými opatřeními. Celkově je ČR na případnou pandemii, která by hrozila v případě, kdyby virus zmutoval a byl schopen přenosu z člověka na člověka, dobře připravena.

Má dostatečnou zásobu antivirotika Tamiflu, které je účinným prostředkem proti nákaze, pandemický plán, kterým se státní orgány řídí, počítá i s bezprostředními dodávkami vakcín proti ptačí chřipce, jejichž výrobu však bude možné zahájit až v případě, kdy virus zmutuje. Současně nesmíme zapomínat na velmi důležitou úlohu prevence, tedy zdravého životního stylu včetně dostatečného přísunu vitamínů.

zdroj:MUDr. Michael Vít, Ph.D.
Hlavní hygienik ČR

Přidat názorArchiv

Zpravodaj
Chcete dostávat nové informace?
Vložte svůj e-mail.


EXTRA ZPRÁVY
U Lékaře - nové stránky

Nové internetové stránky
U lékaře, které by neměly uniknout Vaší pozornosti.

Spolupracujeme:
Anketa
Rozumíte ptačí chřipce díky těmto stránkám?
Ano.
Ne.

Poslední diskuze
Partneři projektu: MEDUKA MeDitorial + ČTK
WebArchiv - archiv českého webu