Chřipka.cz - odpovědi na vaše dotazy

Ptáte se nás do redakce na různé otázky v souvislosti s aktuálním výskytem ptačí chřipky na Orlickoústecku a Břeclavsku. Evidujeme dotazy jako například: "Dnes ráno jsem šel do práce a na cestě kde nejezděj auta jsem našel uhynulého holuba bez známek násilí. Mám to nahlásit a jestli ano kam?" nebo "Na své cestě do práce (jezdím na kole) jsem dnes "potkal" dva mrtvé ptáky, kosa a špačka. Oba byli na silnici, takže je pravděpodobné, že je srazilo auto (i když jeden z nich byl před vjezdem do podzemních garáží). Rád bych věděl, jestli si všímat takovýchto případů, nebo na ně nedbat."

Kapacita tohoto serveru není nastavena na takový nápor dotazů. Rádi Vám však vyhovíme a Vaše dotazy se pokusíme zodpovědět v rámci poradny spřáteleného projektu Chřipka a její léčba.

Své dotazy adresujte prosím přímo lékařům a odborníkům:
Poradna stránek "Chřipka a její léčba".


Novinky

Někteří Turci mají virus ptačí chřipky, ale nejsou nemocní

(11.01.2006)

Dva bratři ve věku 4 a 5 let, u nichž byl nalezen virus ptačí chřipky, ale přitom nemají žádné známky choroby, jsou podrobně sledováni v nemocnici. Doktoři si nejsou zcela jisti, zda se jedná o časné stádium ptačí chřipky, nebo zda jsou svědky toho, že nákaza virem H5N1 nemusí vždy vést k onemocnění.

Každopádně velmi neobvyklá koncentrace pěti případů během tří dnů (všechny v přímé souvislosti s kontaktem s nemocnými ptáky) poopravuje lékařský pohled na ptačí chřipku a přináší nové náhledy na to, jak se tato chřipka šíří a jak způsobuje onemocnění. Protože nikdo z pěti nakažených zatím neumřel, je teoreticky možné, že ptačí chřipka u lidí není tak nebezpečná, jak jsme se doposavad domnívali, a že mnoho lehčích případů v Asii mohlo uniknout hlášení.

“Případ obou bratrů je velmi zajímavý, protože nám může poskytnout unikátní příležitost sledovat odpověď lidského těla na tuto chorobu,” říká Dr. Guénaël Rodier, vedoucí týmu Světové zdravotnické organizace (WHO) nasazeného v Turecku.

Případy ptačí chřipky v této zemi minulý týden zmátly mezinárodní vědeckou obec na mnoha frontách. Turecko je první zemí nenacházející se ve východní Asii, která hlásí lidské případy ptačí chřipky, a je první zemí, která má tolik oddělených ložisek nákazy u zvířat najednou.

V jednom týdnu Turecko ohlásilo 15 potvrzených případů nákazy virem H5N1, přičemž Asie jich zjistila pouze 140 v rozmezí pěti let. Ve stejném týdnu Turecké ministerstvo zemědělství oznámilo případy nakažení ptactva v 16 městech – v Asii se jednotlivá ložiska objevovala více sporadicky. “Zatím nám není jasný mechanismus nákazy,” říká Keith Sumption, odborník Organizace pro potravu a zemědělství při OSN. Zkušený vědec z této organizace by měl během dneška přijet do Ankary, aby se podílel na vyšetřování příčin.

Pět případů ptačí chřipky u pacientů v nemocnici v Ankaře se liší od ostatních asijských případů – čtyři z nich mají jen mírné či žádné projevy onemocnění. Navíc, přestože všichni byli nedávno vystaveni kontaktu s ptáky, jsou to všechno lidé žijící na okraji velkého města, ne farmáři či drobní chovatelé ptactva.

Skupina zahrnuje dvakrát dva bratry – jedni nemají žádné příznaky a druzí, ze vzdáleného předměstí, začali trpět mírnými projevy poté, co se dostali do kontaktu s rukavicemi, které byly použiti při likvidaci uhynulé kachny. Pátým pacientem je 65-letý muž z centra města, který podle sporých údajů Tureckého ministerstva zdravotnictví měl “úzký kontakt s kuřetem.” Turecké ministerstvo zdravotnictví a tým WHO odmítly poskytnout další detaily. Navíc vedení nemocnice neumožnilo novinářům vstup do budovy.

Kromě pozorování chlapců, kteří jsou všichni léčeni antivirotiky, se vědci věnují dalším záležitostem, jako je například zkoumaní možnosti, že by ptačí chřipka nemusela být tak nebezpečná, jak se původně myslelo. Studie, publikovaná v úterý v odborném časopise Archives of Internal Medicine, přináší pohled, že by mohl virus chřipky typu A kmene H5N1 způsobovat širší spektrum chorobných projevů, ovšem že doktoři v jiných částech zachytí jen ty nejzávažnější případy – tj. ty, které se dostanou do nemocnice. Případ čtyř chlapců z Ankary tento pohled podporuje.

V Ankaře, kde vláda zařídila objíždění dodávek s amplióny, které lidi nabádají k hlášení jakýchkoliv příznaků a vyvarování se styku se zvířaty, jsou na přítomnost viru ptačí chřipky testování dokonce i lidé s velmi mírnými symptomy, což znamená, že je zde větší pravděpodobnost odhalení než v jiných oblastech Asie. “Jsem si jistá, že částečným důvodem vyššího počtu onemocnělých v Turecku je lepší sledování,” říká Maria Čengová, mluvčí WHO v Ženevě.

Obyvatelé městských částí hlavního města říkají, že zde skoro nikdo ptáky nechová a raději si drůbeží kupuje v supermarketu. Ale drůbež je přítomna všude v Turecku, dokonce i zde. Majitel obchodu Ibrahim Ercan říká, že na dvorku za svým obchůdkem chová sedm kuřat “hlavně jako mazlíčky, pro vytvoření venkovské atmosféry.” Správně by měl zpravit úřady, aby je prověřily, ale zatím tak neučinil.

Velký počet zvířecích případů po celé zemi uvádí vědce do rozpaků. Podle jedné teorie migrující ptáci roznesli chorobu do mnoha oblastí koncem prosince. Tomu ovšem odporuje skutečnost, že z přilehlých zemí, kterými ptáci jistě také prolétali, nejsou žádná ložiska hlášena. Další možností je, že se na šíření podílí Turecký způsob prodeje drůbeže. Ve městě Dogubayazit, domovu 4 z 15 lidských případů nákazy H5N1 v Turecku, lidé říkají, že velké kuřecí farmy do města často posílají obrovské nákladní automobily plné strarých ptáků, které levně rozprodávají farmářům. Podle jejich sdělení k nim přijel poslední takový náklad před dvěma až třemi týdny.

Odborníci přitom tvrdí, že pokud by i jen jeden pták z takového nákladu měl ptačí chřipku, mohl by velmi rychle nakazit ostatní, čímž by došlo k rozšíření viru kmene H5N1 do mnoha vesnic. “Jsme velice ochotní podpořit Turecké úřady ve zkoumání podrobností týkajících se přesunu drůbeže,” říká Keith Sumption.

Zdroj: The New York Times
Přidat názorArchiv

Zpravodaj
Chcete dostávat nové informace?
Vložte svůj e-mail.


EXTRA ZPRÁVY
U Lékaře - nové stránky

Nové internetové stránky
U lékaře, které by neměly uniknout Vaší pozornosti.

Spolupracujeme:
Anketa
Rozumíte ptačí chřipce díky těmto stránkám?
Ano.
Ne.

Poslední diskuze
Partneři projektu: MEDUKA MeDitorial + ČTK
WebArchiv - archiv českého webu