Chřipka.cz - odpovědi na vaše dotazy

Ptáte se nás do redakce na různé otázky v souvislosti s aktuálním výskytem ptačí chřipky na Orlickoústecku a Břeclavsku. Evidujeme dotazy jako například: "Dnes ráno jsem šel do práce a na cestě kde nejezděj auta jsem našel uhynulého holuba bez známek násilí. Mám to nahlásit a jestli ano kam?" nebo "Na své cestě do práce (jezdím na kole) jsem dnes "potkal" dva mrtvé ptáky, kosa a špačka. Oba byli na silnici, takže je pravděpodobné, že je srazilo auto (i když jeden z nich byl před vjezdem do podzemních garáží). Rád bych věděl, jestli si všímat takovýchto případů, nebo na ně nedbat."

Kapacita tohoto serveru není nastavena na takový nápor dotazů. Rádi Vám však vyhovíme a Vaše dotazy se pokusíme zodpovědět v rámci poradny spřáteleného projektu Chřipka a její léčba.

Své dotazy adresujte prosím přímo lékařům a odborníkům:
Poradna stránek "Chřipka a její léčba".


Novinky

Rozhovor se starostou z Hluboké nad Vltavou

(07.04.2006)

Rozhodli jsme se udělat rozhovor se starostou obce Hluboká nad Vltavou, kde byl v minulých dnech zaznamenán první případ ptačí chřipky v České republice. Ing. Tomáš Jirsa nám ochotně a ve velmi krátké době odpověděl na naše písemné otázky.

Dobrý den, pane starosto. Na úvod našeho rozhovoru bychom mohli shrnout, co se vlastně stalo. Kolikátého se u vás objevil první případ ptačí chřipky?

V pondělí 20. března ráno ráno mi volala veterinární správa, že za pět minut vystoupí pan ministr na tiskovce a že se to bude týkat Hluboké, kde před týdnem byla nalezena uhynulá labuť s virem H5. Od toho okamžiku nastala mediální mela a na Hluboké se vystřídaly všechny televizní štáby a zástupci všech novin. Podle mého názoru byla záležitost medializována zhruba desitinásobně, než by si zasloužila. Jeden z novinářů mi říkal, že ten den byla v Rakousku nalezena již desátá labuť s virem H5 a zpráva o tom je na pátých až šestých stranách rakouských novin. Museli jsme tedy čekat, jaká mediální kauza vystřídá naši labuť.

To netrvalo dlouho, protože velká voda přinesla povodně a tak se již za dva dny dostala hlubocká labuť na ty čtvrté stránky novin a dnes to novináře už naštěstí skoro nezajímá.

Kolik kusů nakažených labutí se vlastně v katastru Vaší obce objevilo?

Od té doby jsme vylovili z Vltavy další 3 uhynulé labutě. Dvě další doplavaly až do Týna nad Vltavou a několik jich bylo také nalezeno v Českých Budějovicích, takže v tom "plaveme společně".

Počítali jste vůbec s možností, že se u vás v obci ptačí chřipka objeví?

S tím, že by se u nás mohla objevit ptačí chřipka jsme opravdu nepočítali, ale někde se objevit musela. Moje dobrá kamarádka mi poslala SMS zprávu: "Vím, že chceš, aby Hluboká byla ve všem první, ale s tou labutí jsi to přehnal.".

Jak jste postupoval bezprostředně potom, co jste byl o výskytu informován? A kdo Vás vlastně informoval?

Spojil jsem se s ředitelem veterinární správy a s předsedou krajského krizového štábu a ujistili jsme se, že nejde o žádnou tragédii ani epidemii a že je potřeba zachovat chladnou hlavu. Večer jsem si zajel na Krajský úřad pro mapu s pásmy dozoru a ochrany a pro text mimořádného veterinárního opatření, které začalo platit od pondělní půlnoci. Ráno jsme svolali na MěÚ poradu a přijali plán, jak splnit veterinární opatření.

Mnohem větší práce byla zvládat mediální smršť, kdy některé média publikovala informace, že z Hluboké bude každý muset vyjíždět přes desinfekční pásy, což byl nesmysl (MF DNES). Díky tomu nám druhý den ráno volalo několik rozhořčených občanů a nadávali nám "Jste naprosto neschopní! Teď jsem vyjel z Hluboký a nikdo mne nedesinfikoval, vždyť můžu tu chřipku rozvést po kraji ...".

Jakým způsobem jste začali informovat občany o výskytu ptačí chřipky a jak tuto informaci přijali?

Upřímně řečeno, žádným. Média informovala tak masivně, že nebyl žádný důvod k další informovanosti. Již v úterý ráno vyšla v řadě novin seriózní analýza, že lidem nic nehrozí a jak se mají chovat. No a radnice přijala mimořádná veterinární opatření a informovala o nich standardním zúsobem (vývěsky, internet, ústní podání).

Jaká konkrétní opatření jste jako obec museli přijmout a kolika lidí se to vlastně týkalo?

A jsme u toho. Jednalo se o veterinární opatření, nikoli hygienická pro lidi. To znamená, že jsme sečetli slepice v malochovech (cca 40 chovatelů), velkochovy si zařídila veterinární správa, a informovali jsme lidi, ať vodí psy na vodítku, aby volně pobíhající pes nesežral uhynulého ptáka. A dětem ve škole jsme řekli, ať si myjí před jídlem ruce a nesahají na uhynulé ptactvo. Myslím, že to ale věděly už dříve. A také jsme instalovali do radničního skladu a do dvora technických služeb kontejnery (plastové popelnice) na uhynulé ptactvo, které likvidujeme v nedaleké kafilerii. Zatím nám občané donesli dvě chcíplé slepice. Kafilerka byla tak velkorysá, že nám ani nic neúčtovala a tak nám škoda ani vícenáklady nevznikly.

Jaká byla reakce občanů? Došlo v některých případech k panice? Spolupracovali všichni?

I přes snahu některých médií paniku vyvolat situace zůstala klidná. Někteří pražští novináři kladli lidem otázky typu:

"Vám nevadí, že Vás radnice neinformuje, že tady řádí ptačí chřipka?" No vadí, mysleli si asi občané. "Vy se nebojíte, že může vypuknout pandemie?" No, asi bojím, odpovídali jsme. "Myslíte, že nález chcíplé labutě může mít vliv na turistickou sezónu?" No, může! "Pane hostinský, bude to pro vás tragédie, když nepřijedou v létě turisté?" No, to bude skutečně průšvih.

Pak z toho vznikly titulky, že se strachy třeseme a turistická sezona je ohrožena. I přes tuto snahu některých médií byla situace na Hluboké zcela klidná. Lidé nadávali na budějovičáky, že nám po vodě posílají chcíplé labutě a když mediální komedie vrcholila, zavedla hlubocká restaurace Na Růžku na jídelní lístek "Pečenou labuť", což byl obchodní název pro pečené kuře (velké kuře je skoro jak malá labuť). Shodou okolností ten den zavítal na Hlubokou ministr zemědělství Mládek, protože premiér Paroubek koupil celé vládě holinky a poslal ji do terénu. A tak pečené labuťokuře na pozvání starosty poobědval.

Ovlivnila přijatá opatření běžný chod obce a domácností v ní? Jaká situace panuje nyní a jak dlouho ještě budou platit změny v souvislosti s výskytem ptačí chřipky?

Přijatá opatření nijak život v obci neovlivnila. Situace je klidná a slepice budou zavřeny tři týdny. Situace se dokonce příliš nedotkne ani velkochovatelů, kteří nemohou navážet ani vyskladňovat. Samozřejmě, kdyby se ptačí chřipka objevila ve velkochovu, situace by byla jiná. A nebo kdyby veterinární opatření trvala delší dobu a chovatelé by nemohli vyskladnit například bažanty, ovlivnilo by to loveckou sezónu.

Co přesně museli udělat drobnochovatelé pro ochranu vlastních chovů drůbeže a jak se se změnami vypořádali?

Všichni malochovatelé to pochopili. V podstatě vyplnili evidenční dotazník a zavřeli slepice do kurníku, holuby do holubníku a kachnu pro jistotu rovnou do mrazáku.

Dotknul se fakt výskytu ptačí chřipky nějakým způsobem chodu školy, mateřské školky či jiných veřejných institucí?

Nijak. Jak bylo řečeno, pouze jsme děti poučili, ať si myjí ruce a nesahají na uhynulou zvěř a ptactvo. Nicméně, mimořádné negativní vlivy zde jsou. Minulou sobotu jeli naši tenisté na ligové utkání do Písku a písečtí je vítali na kurtech v atombordelech (speciální oděvy - pozn. red.) se stříkačkou na stříkání stromů v ruce a ostentativně po nich stříkali desinfekcí. Není divu, že naši borci po takovém ponížení zápas prohráli.

Byl jste ještě před výskytem ve vaší obci dobře informován, jak v takovém případě postupovat? Odkud čerpáte informace? Máte nyní pro občany nějakou tištěnou či jinou informační kampaň?

Měsíc před vypuknutím akce pořádala veterinární správa pro obce školení jak v podobném případě postupovat, takže jsme byli připravení. Drobnochovatelé mají instrukce, že opeřenci musí být pod pokutou zavřeni před volně polétavými ptáky.

Co byste doporučil ostatním starostům v souvislosti s případným výskytem ptačí chřipky i v jejich obcích?

Hlavně klid. Zcela jistě se objeví další nakažené ptactvo, ale budeme se s tím muset naučit žít. Dokud se neobjeví virus v chovu, nic mimořádného se neděje. Mám radost z toho, že k nám přiletěli čápi a přes ptačí chřipku je nikdo nekamenuje.

Děkuji za rozhovor.
Přidat názorArchiv

Zpravodaj
Chcete dostávat nové informace?
Vložte svůj e-mail.


EXTRA ZPRÁVY
U Lékaře - nové stránky

Nové internetové stránky
U lékaře, které by neměly uniknout Vaší pozornosti.

Spolupracujeme:
Anketa
Rozumíte ptačí chřipce díky těmto stránkám?
Ano.
Ne.

Poslední diskuze
Partneři projektu: MEDUKA MeDitorial + ČTK
WebArchiv - archiv českého webu