Hlavní zprávy

Archiv

 Hledej   v    

Nalezeno 23 záznamů z celkového počtu 23, zobrazeny 1. - 16.


[ 1 ]  2 

Chřipka.cz - odpovědi na vaše dotazy
(29.06.2007)

Ptáte se nás do redakce na různé otázky v souvislosti s aktuálním výskytem ptačí chřipky na Orlickoústecku a Břeclavsku. Evidujeme dotazy jako například: "Dnes ráno jsem šel do práce a na cestě kde nejezděj auta jsem našel uhynulého holuba bez známek násilí. Mám to nahlásit a jestli ano kam?" nebo "Na své cestě do práce (jezdím na kole) jsem dnes "potkal" dva mrtvé ptáky, kosa a špačka. Oba byli na silnici, takže je pravděpodobné, že je srazilo auto (i když jeden z nich byl před vjezdem do podzemních garáží). Rád bych věděl, jestli si všímat takovýchto případů, nebo na ně nedbat."

Kapacita tohoto serveru není nastavena na takový nápor dotazů. Rádi Vám však vyhovíme a Vaše dotazy se pokusíme zodpovědět v rámci poradny spřáteleného projektu Chřipka a její léčba.

Své dotazy adresujte prosím přímo lékařům a odborníkům:
Poradna stránek "Chřipka a její léčba".
Výskyt ptačí chřipky v ČR
(21.06.2007)

V České republice byl 20. 6. 2007 potvrzen v chovu krůt výskyt viru ptačí chřipky. Virus byl prokázán v chovu krůt v Obci Tisová, okres Ústí nad Orlicí. Podezření na tuto nákazu bylo vysloveno v souvislosti s úhynem 1 600 ks krůt.

Krajská veterinární správa pro Pardubický kraj okamžitě přijala nezbytná zdolávací a ochranná opatření, aby se zabránilo dalšímu šíření této nákazy. V současné době probíhá další šetření a jsou přijímána opatření v souladu s vyhláškou č. 36/2007 Sb., o opatřeních pro tlumení aviární influenzy.

Laboratorní vyšetření potvrdilo výskyt viru ptačí chřipky, typ A subtyp H5. Vyšetření na stanovení neuraminidázového antigenu (N) a testy patogenity probíhají a jejich výsledek bude v průběhu dnešního dne.

Zdroj: Státní veterinární správa ČR
Chripka.cz a Pandemie.cz
(17.10.2006)
V loňském roce byl zahájen provoz nových, revolučních a v České republice ojedinělých internetových stránek www.Chripka.cz a www.Pandemie.cz.

Smyslem projektu www.Chripka.cz je informovat laickou i odbornou veřejnost o problematice chřipky, jejích příznacích, komplikacích a možnostech léčby. Většina lidí má totiž tendenci chřipku podceňovat. Jedná se sice o jedno z nejběžnějších, ale na druhou stranu i nejnebezpečnějších onemocnění, se kterým se lidstvo potýká. Počtem svých obětí se řadí k nejsmrtelnějším.

Chřipka může proběhnout jako lehké onemocnění, pokud bude pacient ochoten dodržet klidový režim, ležet v posteli a užívat léky. V opačném případě může dojít ke komplikacím. Jejich závažnost se potom pohybuje od relativně neškodných až po životohrožující stavy. Také ekonomické dopady chřipkového onemocnění jsou překvapující. Proto by se nejenom jednotlivci, ale také zaměstnavatelé, měli zamyslet nad tím, jak výrazná může být finanční úspora v případě, že začneme brát chřipku konečně vážně a uvědomíme si, že chřipka není nachlazení.
Přenos ptačí chřipky mezi lidmi potvrzen
(25.06.2006)

Světová zdravotnická organizace (WHO) potvrdila zprávu o prvním přenosu ptačí chřipky mezi lidmi. Tímto prvním případem byl Indonésan, který se virem H5N1 nakazil od svého 10ti-letého syna a na ptačí chřipku zemřel. Tato zpráva byla uveřejněna tento pátek.

Podle vědců virus zmutoval během onemocnění chlapce a to pouze nepatrně, zatím naštěstí ne tím způsobem, aby byl snadno přenosný mezi lidmi. Otec mohl být synem nakažen jejich blízkým a déle trvajícím kontaktem. Tento virus zaujal WHO a Centra pro kontrolu a prevenci nemocí z toho důvodu, že byl s největší pravděpodobností z osoby na osobu přenesen.

V předchozích případech, při kterých také vzniklo podezření na interhumánní přenos, nebylo možné testovat vzorky pacientů nebo nalezený virus byl shodný s viry vyskytujícími se v dané oblasti. Přestože vědci stále zdůrazňují, že virus ptačí chřipky, který způsobil úmrtí miliónů ptáků na celém světě, se mezi lidmi nepřenáší, stále se obávájí mutace viru a následné devastující pandemie.
Ptačí chřipka nyní poprvé na světě také na videu
(22.06.2006)

Chřipkový virus N1H5 se pro mnoho z nás stal symbolem smrtelné nákazy. Jak vlastně vypadá devastující infekce lidských buněk chřipkovým virem se nyní můžete podívat na videozáznamu, který jako možná první na světě připravil internetový portál www.gate2biotech.com.

V sekci Biotech Reality Show jsou k vidění i další zajímavá videa, například vznik rakovinného nádoru či testování léků na buněčných kulturách.

Další zajímavé články a informace nejen o ptačí chřipce naleznete na portálu, jehož cílem je poskytovat všechny informace o biotechnologiích v České republice na jednom místě.
Návrh novely Národního pandemického plánu ČR
(14.04.2006)

Šíření ptačí chřipky subtypu H5N1 je stále sledováno ve třech zemích jihovýchodní Asie, v pacifické oblasti, odtud do dalších oblastí včetně Ruska, sousedních zemí a dále do Indie a Nigérie až do dvanácti zemí v Evropě. Geografický rozměr nových výskytů a rovněž hrozba vzniku trvalých endemických oblastí ptačí chřipky v Číně, Vietnamu a Indonesii vedla Světovou zdravotnickou organizaci k revizi Globálního pandemického plánu připravenosti (GPP) z roku 1999. Podkladem je analýza nově vznikající epidemiologické situace viru chřipky H5N1 a závěrů ze dvou mezinárodních pracovních meetingů - Joint WHO-EC Workshop on Influenza Pandemic Preparadness Planning (Lucembursko 2. – 3.3. 2005) a WHO consultation on WHO-recomended national and international measure before and during influenza pandemic (WHO-HQ, Ženeva 13. – 15.12. 2004). Na tomto základě vydala SZO sérii doporučení pro globální opatření, která by měla vstoupit v platnost před a během hrozící pandemie.

Aktuálně se připravuje nová oficiální verze Národního pandemického plánu ČR na Ministerstvu zdravotnictví ČR.
Rozhovor se starostou z Hluboké nad Vltavou
(07.04.2006)
Rozhodli jsme se udělat rozhovor se starostou obce Hluboká nad Vltavou, kde byl v minulých dnech zaznamenán první případ ptačí chřipky v České republice. Ing. Tomáš Jirsa nám ochotně a ve velmi krátké době odpověděl na naše písemné otázky.

Kolikátého se u vás objevil první případ ptačí chřipky?

V pondělí 20. března ráno ráno mi volala veterinární správa, že za pět minut vystoupí pan ministr na tiskovce a že se to bude týkat Hluboké, kde před týdnem byla nalezena uhynulá labuť s virem H5. Od toho okamžiku nastala mediální mela a na Hluboké se vystřídaly všechny televizní štáby a zástupci všech novin. Podle mého názoru byla záležitost medializována zhruba desitinásobně, než by si zasloužila. Jeden z novinářů mi říkal, že ten den byla v Rakousku nalezena již desátá labuť s virem H5 a zpráva o tom je na pátých až šestých stranách rakouských novin. Museli jsme tedy čekat, jaká mediální kauza vystřídá naši labuť.
Sleva 11% při nákupu knihy přes web
(20.01.2006)

Koncem února vyšla naše nová kniha o ptačí chřipce, chřipce obecně a o pandemii, kterou vydává nakladatelství Mladá Fronta. Knížka vznikla na základě obsahu těchto stránek, které dále rozvíjí. Spíše než zpravodajské novinky v ní najdete informace o běžné i ptačí chřipce, o pandemiích a pandemických plánech, o šíření ptačí chřipky a projevech nákazy, o léčbě, prevenci a cestování a mimo jiné v ní také kompletní přehled zdrojů informací.

motto: Není důvod k panice. Do té může vyústit pouze špatná informovanost každého z nás, a ta nás před ničím neochrání. Ani před ptačí chřipkou. Hlavní je snadný přístup k ověřeným a srozumitelným informacím. Kdo je má, může se bránit. To je náš lék nejen na mediální pandemii ptačí chřipky.

O B J E D N A T
Někteří Turci mají virus ptačí chřipky, ale nejsou nemocní
(11.01.2006)
Dva bratři ve věku 4 a 5 let, u nichž byl nalezen virus ptačí chřipky, ale přitom nemají žádné známky choroby, jsou podrobně sledováni v nemocnici. Doktoři si nejsou zcela jisti, zda se jedná o časné stádium ptačí chřipky, nebo zda jsou svědky toho, že nákaza virem H5N1 nemusí vždy vést k onemocnění.

Každopádně velmi neobvyklá koncentrace pěti případů během tří dnů (všechny v přímé souvislosti s kontaktem s nemocnými ptáky) poopravuje lékařský pohled na ptačí chřipku a přináší nové náhledy na to, jak se tato chřipka šíří a jak způsobuje onemocnění. Protože nikdo z pěti nakažených zatím neumřel, je teoreticky možné, že ptačí chřipka u lidí není tak nebezpečná, jak jsme se doposavad domnívali, a že mnoho lehčích případů v Asii mohlo uniknout hlášení.
Výskyt nákazy virem ptačí chřipky ve východním Turecku
(06.01.2006)
Dne 6.1.2006 v časných ranních hodinách oznámily světové agentury úmrtí dalšího člověka nakaženého virem H5N1, tedy virem ptačí chřipky. Stalo se tak ve východním Turecku. Toto úmrtí je v dané, České republice pořád ještě dosti vzdálené lokalitě třetím případem a je také třetím případem úmrtí na nákazu mimo dosavadní teritorium působnosti tohoto viru, tedy jižní a jihovýchodní Asii.

Jakýkoliv výskyt nákazy člověka tímto virem je světovými odbornými i exekutivními autoritami, včetně EU a WHO, pečlivě zkoumán, aby byl zjištěn především původ nákazy. Zatím se v žádném případě nákazy tímto virem nejednalo o přenos z člověka na člověka. Primárním nositelem bylo vždy domácí ptactvo a důvodem přenosu blízké soužití virem napadených lidí s těmito zvířaty za současného nerespektování u nás obvyklých hygienických norem.
Desatero pandemie
(26.12.2005)

Ptačí chřipka je pojem pro rozsáhlou skupinu různých chřipkových virů, které jsou primárně nakažlivé pro ptáky. Ve vzácných případech mohou tyto ptačí viry infikovat jiné živočišné druhy včetně prasat, a také lidi. Převážná většina virů ptačí chřipky lidi neinfikuje.

Pandemie chřipky vznikne, když se objeví nový subtyp viru chřipky, který dosud necirkuloval mezi lidmi. Z tohoto důvodu je H5N1 kmenem s pandemickým potenciálem, jelikož by se nakonec mohl adaptovat tak, že by byl nakažlivý pro lidi. Jakmile dojde k takové adaptaci, už nepůjde o ptačí virus – bude to lidský chřipkový virus. Pandemie chřipky jsou způsobeny novými chřipkovými viry, které se adaptovaly na lidi. [více ...]
Vakcína proti ptačí chřipce
(12.12.2005)

"Vědci si nejsou jistí, zda bude očkování fungovat, ale je to to jediné, co proti pandemii máme."

V utajených skladech po celých Spojených státech jsou uschovány zásobníky s vakcínou, v níž vkládají úředníci ministerstva zdravotnictví nemalou naději, že by mohla odvrátit pandemii vražedné chřipky.

Americké ministerstvo zdravotnictví, které se zaštiťuje národní bezpečností, nechce sdělit, kde jsou vakcíny uskladněné. Minulý týden nicméně Národní institut zdraví prohlásil, že do února bude k dispozici necelých 8 milionů dávek očkovací látky proti kmeni chřipky H5N1. Protože k efektivnímu očkování se užívají dvě dávky s měsíčním odstupem, znamená to ochranu pro skoro 4 miliony Američanů.
Zeptali jsme se na Tamiflu doktora Jiřího Pešiny z firmy Roche
(30.11.2005)

Veřejnost i novináři se často domnívají, že se jedná o silnou farmaceutickou lobby, která situaci kolem ptačí chřipky využívá k zvýšení vlastních zisků.

Tomuto tvrzení se musím smát, protože farmaceutičtí lobbyisté by v takovém případě museli sedět v České televizi, deníku MF Dnes, ČTK a v řadě dalších médií. Tak tomu pochopitelně není. Mediální vlna zájmu o ptačí chřipku se na celém světě zvedla začátkem října, kdy Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala zprávu, že v důsledku pandemie ptačí chřipky může celosvětově zemřít až 150 miliónů lidí. Odhady případných obětí WHO v zápětí upravila a výrazně snížila, ovšem média se již problematice věnovala naplno a pochopitelně došlo i na možnosti prevence a léčby ptačí chřipky. Tímto způsobem se dostal do popředí zájmu i lék Tamiflu a firma Roche jako jeho výrobce.
Výstava: PTAČÍ CHØIPKA - viry, mýty, skutečnost a my
(21.11.2005)

Ornitologická stanice Muzea Komenského Vás srdečně zve na slavnostní zahájení výstavy na aktuální téma PTAČÍ CHØIPKA - viry, mýty, skutečnost a my. Zahájení se bude konat ve středu 23.11. v 17:00 v budově ORNIS, Bezručova 10 v Přerově. Výstavu uvede ředitel Muzea Komenského, PhDr. František Hýbl.

Odbornou přednášku prosloví a dotazy zodpoví specialista Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně, doc. MVDr. Petr Lány, PhD. Výstava potrvá do konce dubna 2006.
Otázky a odpovědi Vladimíra Polaneckého, hlavního pražského hygienika
(10.11.2005)

Vážení čtenáři, přinášíme Vám exkluzivně odpovědi MUDr. Vladimíra Polaneckého, ředitele pražské Hygienické stanice. Odpovídá na otázky, které jsme za Vás položili my. Posíláte nám mnoho dotazů, tak alespoň ty nejdůležitější Vám zodpoví odpovědná osoba, které se k tématu ptačí chřipky může vyjádřit.

Dobrý den, pane řediteli.
Dobrý den.

Začali bychom otázkou, kvůli které náš internetový projekt o ptačí chřipce vlastně začal. Jaký negativní dopad na chování občanů ČR má mediální kampaň kolem ptačí chřipky?
Novinky z pondělní konference WHO o ptačí chřipce
(08.11.2005)

Lee Jong-Wok, generální ředitel WHO, řekl více než šesti stům účastníků pondělní konference, konané v sídle organizace v Ženevě, že velikost utrpení způsobeného příští pandemií lidské chřipky bude nezměrná, nebude-li na ni svět připraven.

„Sledujeme neúprosné tempo šíření ptačí chřipky mezi stěhovavými ptáky a domácí drůbeží,“ řekl Lee Jong-Wok mimo jiné. Mnohokrát zdůraznil, že se virus zatím ještě nestal kmenem lidské chřipky.