Chřipka.cz - odpovědi na vaše dotazy

Ptáte se nás do redakce na různé otázky v souvislosti s aktuálním výskytem ptačí chřipky na Orlickoústecku a Břeclavsku. Evidujeme dotazy jako například: "Dnes ráno jsem šel do práce a na cestě kde nejezděj auta jsem našel uhynulého holuba bez známek násilí. Mám to nahlásit a jestli ano kam?" nebo "Na své cestě do práce (jezdím na kole) jsem dnes "potkal" dva mrtvé ptáky, kosa a špačka. Oba byli na silnici, takže je pravděpodobné, že je srazilo auto (i když jeden z nich byl před vjezdem do podzemních garáží). Rád bych věděl, jestli si všímat takovýchto případů, nebo na ně nedbat."

Kapacita tohoto serveru není nastavena na takový nápor dotazů. Rádi Vám však vyhovíme a Vaše dotazy se pokusíme zodpovědět v rámci poradny spřáteleného projektu Chřipka a její léčba.

Své dotazy adresujte prosím přímo lékařům a odborníkům:
Poradna stránek "Chřipka a její léčba".


Novinky

Doporučení pro chovatele drůbeže s ohledem na současnou nákazovou situaci vzhledem k aviární influenze

(05.11.2005)

Ptačí chřipka drůbeže je nebezpečná nákaza kura domácího, krůt, vodní drůbeže, holubů, pernaté zvěře, exotických ptáků a volně žijícího ptactva, vyvolaná virem influenzy A. Vakcinace proti nákaze se neprovádí.

Postižené hejno drůbeže se likviduje. Letošní výskyty ptačí chřipky v řadě asijských zemí, např. Thajsko, Vietnam, Korea a další rozšíření do Číny, Mongolska, Kazachstánu a evropské části Ruska nelze podceňovat, protože existuje možnost přenosu viru do evropských států tažnými a migrujícími volně žijícími ptáky. Druhá možnost zavlečení nákazy jsou ilegální dovozy ptáků z postižených oblastí, ale i možný přenos lidmi při turistických cestách.

Státní veterinární správa ČR a země EU zakázaly dovozy živých ptáků, vajec, drůbežího masa a neošetřeného peří na svá území z postižených států. Obdobná opatření přijaly i další státy. I přes tato opatření došlo k dalšímu šíření ptačí chřipky – Turecko, Rusko a Rumunsko. Proto doporučujeme chovatelům drůbeže v ČR přijmout opatření, která by minimalizovala nebezpečí přenosu nákazy a která spočívají v těchto krocích:

  • zákaz vstupu nepovolaným osobám do hal a chovů drůbeže,
  • dodržování zoohygienických zásad v chovu,
  • jednorázové naskladňování a vyskladňování turnusů,
  • aktivace dezinfekčních rohoží před vstupy do jednotlivých hal a vjezdů na farmu,
  • zasí?ování oken, větracích otvorů a zamezení vstupu volně žijícího ptactva do hal,
  • u chovů, které jsou prováděné na výběhu, zamezit hlavně v podzimním období styku drůbeže s tažnými volně žijícími ptáky a to omezením výběhové chovu nebo výstavbou zastřešených venkovních voliér, minimálně však kontaktu volně žijících ptáků s krmením a napájecí vodou domácích ptáků.
  • organizovat chov v uzavřených prostorách – halách a zamezit styku drůbeže s volně žijícím ptactvem,
  • vést řádnou evidenci o chovu drůbeže, úhynech, přesunech a veterinárních zákrocích, jak vyplývá z legislativy,
  • hlásit veterinární službě zvýšené a hromadné úhyny drůbeže, případně i ptactva,
  • při chovu v halách v době, kdy nebude mít drůbež přístup na výběh, je třeba pamatovat na zajištění dostatečného podestýlání, zajištění dostatečného krmného prostoru (krmítek) a napaječek. Rovněž je třeba dodržovat doporučené množství kusů drůbeže podle jednotlivých kategorií na jednotku prostoru a dbát na dostatečnou výměnu vzduchu zvýšeným větráním.

zdroj: MVDr. Josef Vitásek, Ph.D.
ředitel odboru ochrany zdraví a pohody zvířat
Přidat názorArchiv

Zpravodaj
Chcete dostávat nové informace?
Vložte svůj e-mail.


EXTRA ZPRÁVY
U Lékaře - nové stránky

Nové internetové stránky
U lékaře, které by neměly uniknout Vaší pozornosti.

Spolupracujeme:
Anketa
Rozumíte ptačí chřipce díky těmto stránkám?
Ano.
Ne.

Poslední diskuze
Partneři projektu: MEDUKA MeDitorial + ČTK
WebArchiv - archiv českého webu